dnes je 7.6.2024

Input:

Žádost zaměstnance o udělení souhlasu s výkonem jiné výdělečné činnosti

3.6.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.3.9
Žádost zaměstnance o udělení souhlasu s výkonem jiné výdělečné činnosti

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Zaměstnavatel: ....................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO)

Zastoupený: ...........................................

(dále jen "zaměstnavatel")

Zaměstnanec: ........................................... (jméno a příjmení)

narozen dne: .................

číslo OP: .......................

trvale bytem: ..................

(dále jen "zaměstnanec")

Vážení,

podle § 304 ZP žádám o předchozí písemný souhlas se sjednáním pracovního poměru u společnosti .............................., se sídlem.............. od ............ s druhem práce..................... (případně s podnikáním na základě živnostenského oprávnění k výkonu této činnosti..........).

O předchozí písemný souhlas žádám z toho důvodu, že společnost................má shodný předmět činnosti ( živnostenské oprávnění je na stejný předmět činnosti).

Sdělte mi stanovisko k tomuto návrhu nejpozději ve lhůtě ................... dnů.

(Případně je možné uvést důvody záměru konat výdělečnou činnost.)

S pozdravem

V .................... dne ...................

.................................

podpis zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 52 písm. g) ZP

  • § 55 odst. 1 písm. b) ZP

  • § 304 ZP

Komentář:

Podle ustanovení § 304 ZP mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu konat jinou výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Zákaz další výdělečné činnosti se vztahuje pouze na činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnatele. Zákaz tedy není obecný. Vykonávat výdělečnou činnost u zaměstnavatele s jiným předmětem činnosti, než má dosavadní zaměstnavatel nebo podnikat jako OSVČ s jiným předmětem činnosti může zaměstnanec bez omezení, souhlas zaměstnavatele se nevyžaduje a zaměstnanec ani není povinen svému zaměstnavateli výkon této jiné činnosti oznamovat. I při výkonu této jiné činnosti, která předchozímu souhlasu zaměstnavatele nepodléhá, však musí zaměstnanec plnit povinnosti, které pro něj ze sjednaného pracovněprávního vztahu vyplývají.

Smysl právní úpravy omezení výkonu jiné činnosti výhradně v předmětu činnosti zaměstnavatele je v tom, aby zaměstnanci zaměstnavateli nekonkurovali či nezneužívali poznatky nebo informace, které získávají ve svém zaměstnání. Předchozí písemný souhlas zaměstnavatele se vztahuje na jakoukoliv výdělečnou činnost konanou v předmětu činnosti zaměstnavatele bez ohledu na to, v jakém právním vztahu je vykonávána a zda skutečně zamýšlený zisk (výdělek) přinese. Omezení se vztahuje nejenom na všechny pracovněprávní vztahy, tj. další pracovní poměry či dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, ale také na občanskoprávní smlouvy nebo podnikání na základě živnostenského oprávnění či výkon práce v obchodních společnostech. Výdělečnou činností je i členství ve statutárních nebo jiných orgánech obchodních

Nahrávám...
Nahrávám...