dnes je 12.5.2024

Input:

Fakultativní příplatky ke mzdě

22.11.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

5.1.7.6 Fakultativní příplatky ke mzdě

Ing. Růžena Klímová

Kromě zákonných příplatků je zaměstnavatel podnikatelské sféry oprávněn ohodnotit nevýhodnost některých pracovních podmínek zaměstnanců nebo ocenit vyšší odbornost formou dobrovolných (fakultativních) příplatků.

Příplatek za práci v odpoledních směnách

Tento příplatek mohou používat zaměstnavatelé, kteří ve směnném provozu obtížně obsazují odpolední směny např. pro nedostatečnou možnost dopravy do práce a hlavně z práce nebo i kvůli prostému nezájmu zaměstnanců o práci v těchto podmínkách. Podle toho, o jaký důvod jde, má zaměstnavatel možnost buď dohodnout, nebo stanovit takovou výši příplatku, aby zájem o výši mzdy převážil nezájem o práci v takových podmínkách.

Při použití tohoto příplatku je třeba přesně vymezit, co se rozumí odpolední směnou, aby nedocházelo ke sporům o to, zda příplatek přísluší či nikoli. Přitom je nutné se řídit jednak obecnou definicí směnnosti [§ 78 odst. 1 písm. c) až e) a odst. 2)], jednak konkrétní situací u zaměstnavatele. Jde zejména o to, aby byla naplněna podmínka jednak vzájemného střídání zaměstnanců v rámci 24 hodin po sobě jdoucích, jednak – při souběžném výkonu práce zaměstnanců navazujících směn – maximální doba takového překrytí (1 hodina). Specifická situace u zaměstnavatele může nastat např. tehdy, nejde-li o typický směnný provoz, ale o postupné nástupy zaměstnanců do práce. Pak je nutno při dodržení zákonem stanovených podmínek přesně vymezit, kdy nárok na příplatek vzniká a kdy nikoli.

Příklad

Příklad:

Příklad pravidel pro poskytování příplatku za práci v odpoledních směnách (například v kolektivní smlouvě):

  1. Zaměstnanci pracujícímu v odpolední směně přísluší příplatek za každou odpracovanou hodinu ve výši 20 Kč.
  2. Odpolední směnou se rozumí pro účely poskytování příplatku směna, která začíná ve 14 hodin a končí ve 22 hodin
  3. Netrvá-li práce v odpolední směně celý počet hodin, přísluší poměrná část příplatku za každou započatou půlhodinu práce.
  4. Dojde-li k souběhu příplatku za práci v odpolední směně s jiným druhem příplatku (za práci přesčas, v noci nebo ve svátek), přísluší tento příplatek vedle dalšího příplatku náležejícího za tuto práci. Tím není dotčena stanovená výše těchto příplatků ani způsob jejich poskytování.
  5. Pokud je určen nástup do práce v odpolední směně tak, že dojde k souběžnému výkonu práce v ranní a odpolední směně, přísluší příplatek pouze tehdy, pokud souběžný výkon práce trvá nejvýše jednu hodinu.

Příplatek za práci v dělených

Pracuje-li zaměstnanec v rozdělené směně, tedy takové, kdy nejdříve odpracuje jednu část směny a po přestávce část druhou, je to pro něj zpravidla nevýhodné a zaměstnavatel může kompenzovat tuto nevýhodnost poskytováním příplatku. Při stanovení podmínek, při jejichž splnění vzniká zaměstnanci nárok na tento příplatek, musí zaměstnavatel dbát na to, aby:

  • nezaměňoval přestávku na jídlo a oddech za přestávku mezi částmi rozdělené směny, musí jít skutečně o směnu rozdělenou výrazně delší přestávkou (např. v § 130 ZP určujícím

Nahrávám...
Nahrávám...