dnes je 1.11.2024

Input:

Daňové zvýhodnění na děti 2021-2022 v příkladech

16.12.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 13 minut

2021.25.3
Daňové zvýhodnění na děti 2021-2022 v příkladech

RNDr. Ivan Brychta

Jak je jistě všeobecně známo, zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP) byl s účinností od 28. 7. 2021 novelizován zákonem č. 285/2021 Sb., a to v části věnované daňovému zvýhodnění na děti žijící ve společné domácnosti. Na první pohled přinesla novela výbornou zprávu, protože zvýšila daňové zvýhodnění na druhé i na třetí a každé další dítě, a to zpětně za celý rok 2021. Na druhou stranu toto zvýšení nepocítí rodiny ihned, ale nejdříve až v únoru příštího roku, kdy se vyšší výše může projevit ve mzdách za leden u zaměstnanců uplatňujících u svého zaměstnavatele měsíční daňové zvýhodnění.

Ponechme stranou důvody, které naše zákonodárce ke zvolenému postupu vedly (nebudeme spekulovat, zda v tom nehrála roli např. snaha "ukázat se" v dobrém světle před říjnovými volbami a zároveň cíl nezatížit již tak mínusový rozpočet roku 2021 dalšími výdaji), a věnujme se v dalším textu raději připomenutí změn a zdůraznění toho, jak se k vyššímu daňovému zvýhodnění za rok 2021 můžeme zpětně dostat.

Co vlastně novela přinesla

Co se vlastně změnilo? Zatímco daňové zvýhodnění na první dítě (ve výši 15 204 Kč ročně) zůstává nezměněno, ke zvýšení dochází pro daňové zvýhodnění:

  • na druhé dítě, kdy se roční částka zvýšila o 2 916 Kč, a to z 19 404 Kč na 22 320 Kč, a

  • na třetí a každé další dítě, pro které se roční částka zvýšila dokonce o 3 636 Kč, a to z 24 204 Kč na 27 840 Kč.

Nepřímo bylo zvýšeno i daňové zvýhodnění u dítěte, kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P, protože § 35c odst. 5 ZDP říká, že v takovém případě činí daňové zvýhodnění dvojnásobek běžné částky.

Pro fyzické osoby, které nejsou zaměstnanci, se zvýšení projeví v rámci daňového přiznání za rok 2021, ve kterém si budou nárok na daňové zvýhodnění za rok 2021 uplatňovat.

Pokud zaměstnanci uplatňují u svého zaměstnavatele měsíční daňové zvýhodnění v rámci svých mezd (předpokladem je učinění prohlášení pro svého zaměstnavatele podle § 38k odst. 4 ZDP), aplikuje se zvýšení částek až od ledna 2022 (tedy poprvé v lednové mzdě). To plyne z přechodných ustanovení zmíněné novely (čl. IV bod 2 zákona č. 285/2021 Sb.). Ani tito zaměstnanci ale o zvýšení za rok 2021 nepřijdou, neboť se u nich zohlednění vyšších částek dá provést buď pomocí ročního zúčtování daně (které na základě žádosti zaměstnance provede při splnění podmínek v § 38ch ZDP jejich zaměstnavatel), anebo si zaměstnanec může daňové přiznání za rok 2021 podat sám.

Poslední změnou, kterou nebudeme dále rozebírat, je odstranění měsíčního stropu pro výplatu daňového bonusu v rámci měsíčních mezd, který byl 5 025 Kč. Počínaje mzdami za leden 2022 již toto omezení nebude aplikováno. Ale přiznejme si, že k jeho odstranění mohlo dojít už dříve, zejména proto, že od roku2021 není žádné omezení ani pro výplatu daňového bonusu v rámci celého roku.

Kdy je nárok na daňové zvýhodnění na dítě

Proto, aby si poplatník mohl daňové zvýhodnění na dítě nárokovat, musí být splněny některé předpoklady:

  • musí se jednat o vyživované dítě (viz vymezení v § 35c odst. 6 ZDP),

  • dítě musí žít s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti (tou ZDP rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby), přičemž dočasný pobyt dítěte mimo tuto domácnost (např. v rámci studia na vysoké škole) nemá na daňové zvýhodnění vliv,

  • ona domácnost se musí nalézat na území členského státu EU nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor (kromě států EU je to ještě Norsko, Island a Lichtenštejnsko).

Nárok je (za splnění předchozích podmínek) již v měsíci narození dítěte, tj. např. na dceru narozenou 30. 7. 2021 lze získat daňové zvýhodnění v roce 2021 za 6 měsíců (7/2021 až 12/2021). To je výjimka z jinak standardního pravidla (§ 35c odst. 7 ZDP), podle něhož je rozhodné plnění podmínek vždy k 1. dni daného kalendářního měsíce. Složité případy nastanou zejména v případě studia dítěte, ale v takových situacích nám pomohou ustanovení § 12 až 16 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře (ZSSP). Uveďme pár jednoduchých příkladů:

Příklad 1.

Pavel končil základní školu 30. 6. 2021, od 1. 9. 2021 studuje na střední škole.

Řešení: Jelikož (podle § 16 odst. 2 ZSSP) se navazující prázdniny po ukončení povinné školní docházky považují také za povinnou školní docházku, tak s ohledem na pokračující studium bude celý rok 2021 splňovat podmínky vyživovaného dítěte.

Příklad 2.

Jiřina odmaturovala již v květnu 2021. Poté se připravovala na zkoušky na vysokou školu, ale nikam se nedostala, takže od 1. 8. 2021 začala pracovat.

Řešení: Červen i červenec 2021 budou ještě považovány za soustavnou přípravu [podle § 13 odst. 2 písm. b) a c) ZSSP], srpen z důvodu zaměstnání již nikoliv [§ 13 odst. 3 písm. a) ZSSP]. Podmínky vyživovaného dítěte bude Jiřina splňovat jen 7 měsíců (01/2021 až 07/2021).

Příklad 3.

Dana (24 let) vykonala poslední státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole 10. 10. 2021. Od 15. 11. 2021 již pracuje ve svém prvním zaměstnání po skončení studia.

Řešení: Za soustavnou přípravu se považuje při ukončení studia na vysoké škole [podle § 14 odst. 2 písm. b) ZSSP] jak kalendářní měsíc řádného ukončení studia závěrečnou zkouškou, tak i měsíc následující, není-li po tento celý měsíc již výdělečná činnosti nebo podpory (v nezaměstnanosti, při rekvalifikaci). Podmínky vyživovaného dítěte bude Dana splňovat 11 měsíců (01/2021 až 11/2021).

Kdo by měl daňové zvýhodnění uplatnit?

Ještě připomeňme, že daňové zvýhodnění na dítě v případě, kdy vyživuje dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může uplatnit kterýkoliv z nich, ale za předpokladu, že zvýhodnění v daném kalendářním roce nebo v tomtéž kalendářním měsíci daného roku uplatní pouze jeden z nich.

Předpokládáme-li, že manželé hospodaří společně (což je ostatně zakotveno i ve výše zmíněné definici společně hospodařící domácnosti), není až tak podstatné, zda zvýhodnění uplatní manžel nebo manželka, protože částka ovlivní celkové daňové zatížení rodiny stejně. Navíc ani není podstatné, jak bylo daňové zvýhodnění uplatňováno manžely v předchozím roce.

V případě více vyživovaných dětí poplatníka se tyto děti posuzují pro účely daňového zvýhodnění dohromady.

Příklad 4.

Ve společné domácnosti žijí manželé a tři děti, z nich nejstarší Adam je dítětem manželky z prvního manželství, prostřední Bořek dítětem manžela z prvního manželství a jen nejmladší Cecilka je společným dítětem obou manželů. Protože se za vyživované dítě považuje i dítě druhého z manželů, lze připustit zcela libovolnou kombinaci toto, kdo z manželů uplatní na které dítě daňové zvýhodnění. Pár příkladů pro ukázku:

a) na všechny děti uplatní zvýhodnění otec,

b) na Adama a Bořka uplatní zvýhodnění otec, na Cecilku matka,

c) na Adama a Cecilku uplatní zvýhodnění otec, na Bořka matka atd.

Variant uplatnění je více – pro matematiky doplňujeme, že jich může být celkem až 8, ale to platí za situace, kdy nemáme označeno pořadí dětí v rámci částek daňového zvýhodnění. A protože ve většině z těchto 8 situací se může počítání dětí (1., 2., 3.) určit více různými způsoby, máme celkově 20 různých možností!

Co mají všechny varianty společné je celková daňová úleva, kterou rodina obdrží. Ta je v roce 2021 ve výši 65 364 Kč (počítáno jako 1 x 15 204 + 1 x 22 320 + 1 x 27 840, 1 x pro 1., 1 x pro 2. a 1 x pro 3. dítě).

Příklad 5.

V návaznosti na předchozí příklad je třeba zmínit jednu ze situací, která vyžaduje pozornost. Je jí příklad domácnosti, kde žije druh s družkou a také tři děti. Dana je dítětem družky z předchozího vztahu, Erik dítětem druha z předchozího vztahu a jediným společným dítětem je nejmladší Frantík. Zdánlivá podobnost s předchozím příkladem se nekoná, protože Dana není vyživovaným dítětem druha a Erik není vyživovaným dítětem družky. Pro daňové zvýhodnění rázem přicházejí v úvahu jen dvě varianty:

a) na Erika uplatní zvýhodnění druh a na Danu a Frantíka uplatní zvýhodnění družka, nebo

b) na Erika a Frantíka uplatní zvýhodnění druh a na Danu uplatní zvýhodnění družka.

Ještě složitější bude situace s počítáním dětí. Protože zákon v tomto případě žádná pravidla nestanoví, je potřeba děti spočítat tím nejvýhodnějším způsobem. A to je ten, že společné dítě (Frantík) bude počítán jako 1. dítě. Potom [bez ohledu na to, zda bude vybrána varianta a) nebo b)] se u druha bude

Nahrávám...
Nahrávám...