dnes je 13.5.2025

Input:

Žádost zaměstnance o náhradu škody na odložených věcech

1.11.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.7.11
Žádost zaměstnance o náhradu škody na odložených věcech

JUDr. Věra Bognárová

Žádost zaměstnance o náhradu škody na odložených věcech

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště, datum narození, pracovní zařazení): ..........................................

a

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO, zastoupený): ...........................................................................

 

Věc: Žádost zaměstnance o náhradu škody na odložených věcech

Vážení,

dne ........... jsem po příchodu na pracoviště odložil v šatně v uzamykatelné skříňce, která mi byla zaměstnavatelem přidělena, své osobní věci, mimo jiné také kabát a boty. Skříňku jsem řádně uzamkl a klíč od ní jsem měl po celou pracovní dobu u sebe v kapse montérek. Když jsem se po ukončení pracovní doby dostavil do šatny, nalezl jsem svou skříňku násilně odemčenou s poškozeným zámkem a kabát a boty byly odcizeny. Vznik škody ztrátou odložených věcí jsem téhož dne, kdy ke ztrátě došlo, oznámil svému nadřízenému p. ........ a téhož dne jsem toto oznámení učinil i písemně.

Vzhledem k tomu, že jsem kabát i boty odložil na místě k tomu zaměstnavatelem určeném a učinil jsem všechna opatření, která jsem byl povinen učinit, tj. uzamknutí skříňky, žádám o náhradu škody, která mi na těchto odložených věcech v souvislosti s jejich ztrátou vznikla.

Podle § 267 odst. 1 ZP je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném. Kabát i boty, k jejichž ztrátě došlo, jsou věci obvyklé, zaměstnavatel za ně tedy odpovídá v plném rozsahu. Splnil jsem i to, že jsem vznik škody zaměstnavateli ohlásil ihned ten den, kdy k ní došlo.

Kabát byl zakoupen dne ...... za ...... Kč, vzhledem k částečnému opotřebení vycházím z ceny obvyklé v době ztráty, tj. požaduji na náhradě škody částku ......Kč. Boty byly zakoupeny dne ......., tj. týden před jejich ztrátou, za ....... Kč , na náhradě škody proto požaduji částku ....... Kč. Celkově na náhradě škody za ztrátu odložených věcí, které jsem v souvislosti s výkonem práce musel odložit, požaduji uhrazení částky .............. Kč.

Přikládám doklady o zakoupení kabátu a bot a písemné nahlášení škody zaměstnavateli ze dne .......

Vznik škody mohou dosvědčit také mí spoluzaměstnanci .........................

V ..................... dne ...................

........................................................

podpis zaměstnance 

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění 

  • § 226 ZP

  • § 249 ZP

  • § 267 odst. 2 ZP

  • § 268 ZP

  • § 272 ZP

  • § 275 ZP

Komentář:

Zákonem nejsou věci, které se do zaměstnání obvykle nosí, blíže určeny. Okruh věcí je proto dán jejich obvyklostí nošení za daných společenských a klimatických podmínek a potřebou je v souvislosti s výkonem práce odkládat Patří sem šatstvo a obuv, které zaměstnanci odkládají u zaměstnavatele po zahájení práce, a to bez ohledu na jejich hodnotu (rozhoduje tu určitý druh věcí a nikoliv jejich hodnota), dále také pracovní oděv, který si zaměstnanec po skončení práce ponechává u zaměstnavatele, a běžné osobní předměty, jako např. šperky běžně nošené do zaměstnání nebo hodinky, a také tašky, aktovky, kabelky, v současné době i mobilní telefony.

Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnou úschovu těchto obvyklých věcí. Vzhledem k odpovědnosti, kterou za vnesené věci má podle § 267 ZP, musí posoudit podle konkrétních podmínek výkonu pracovních činností, ročního období, místní situace apod., jaká úschova je bezpečná. Právní úprava zajištění této povinnosti a volbu formy bezpečné úschovy ponechává zcela na zaměstnavateli.

Předpokladem odpovědnosti § 267 odst. 1 ZP je:

Nahrávám...
Nahrávám...