dnes je 11.5.2025

Input:

Odpis pohledávky

12.3.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 15 minut

Odpis pohledávky

Ing. Vlasta Martišková

Právní úprava
Právní úprava:

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

    • § 23 odst. 7

    • § 24 odst. 2 písm. y)

  • Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 328/1991 Sb. o konkurzu a vyrovnání, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 499/1990 Sb., o přepočtu devizových aktiv a pasiv, ve znění pozdějších předpisů

  • Příloha č. 2 Usnesení vlády ČSFR č. 192/1991

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů

Popis operace:

Odpis pohledávek je jedním z nástrojů k dosažení věrného a poctivého obrazu účetnictví.

Odpisem pohledávky rozumíme snížení brutto hodnoty pohledávky na příslušném účtu pohledávek. Jedná se o jeden ze způsobů daňového zvýhodnění nedobytných pohledávek.

Odpisy nedobytných pohledávek jsou účtovány do nákladů účetní jednotky. Musíme si dát pozor, neboť každý účetní odpis pohledávky není zároveň daňovým odpisem.

Případy účetního odpisu pohledávky

  • dlužník je podle potvrzení policie neznámého pobytu,

  • náklady na vymožení pohledávky by převýšily výnos z vymožení pohledávky.

Účetně odepisujeme pohledávky v okamžiku snížení ocenění pohledávky, která má trvalý charakter. Může jít např. o pravomocné usnesení soudu o vyrovnání pohledávky podle zákona o konkurzu a vyrovnání, insolvenčního zákona, promlčení pohledávky, popř. jiné tituly si stanoví účetní jednotka ve své vnitřní směrnici. Odepsané pohledávky sledujeme na podrozvahových účtech.

Účetní odpis je daňově neúčinným nákladem, který účtujeme na nákladový účet 546 – Odpis pohledávky.

§ 24 odst. 2 písm. y) ZDP vymezuje okruh pohledávek, které můžeme jednorázově daňově odepsat. Tyto podmínky vymezené zákonem neplatí pro pohledávky vzniklé do 31. 12. 2003. Jedná se o pohledávky poplatníků, kteří vedou účetnictví. Dále může jít o poplatníky, kteří přešli z daňové evidence na vedení účetnictví.

Pohledávky mohou být účtovány ve jmenovité hodnotě nebo v pořizovací ceně u pohledávky nabyté postoupením.

Obecné podmínky daňového odpisu pohledávek

  1. O pohledávkách bylo účtováno ve výnosech a zároveň:
    • výnosy nebyly osvobozeny od daně, nebyly zahrnovány do samostatného základu daně a zároveň,

    • se jedná o pohledávky, ke kterým lze uplatňovat zákonné opravné položky a dále

    • nejedná se o pohledávky mezi spojenými osobami.

  2. Nejedná se o pohledávku z titulu:
    • úvěrů, zápůjček,

    • záloh,

    • smluvních pokut a úroků z prodlení, penále a poplatků z prodlení,

    • ručení,

    • cenných papírů a ostatních investičních nástrojů,

    • plnění ve prospěch vlastního kapitálu, úhrady ztráty společnosti.

  3. Nesmí se jednat o pohledávku nabytou bezúplatně.
  4. V případě, že se jedná o pohledávku nabytou postoupením, musí být pořizovací hodnota této pohledávky splacena.
  5. Musí se jednat o pohledávky nepromlčené. Promlčecí doba v obchodně-závazkových vztazích podle obchodního zákoníku byla stanovena na 4 roky. U závazkových vztahů podle občanského zákoníku je promlčecí doba tříletá. Tyto promlčecí doby platí u smluv uzavřených do 31. 12. 2013. Nový občanský zákoník zakládá od 1. 1. 2014 tříletou promlčecí lhůtu, avšak strany si mohou sjednat promlčecí lhůtu odchylně v intervalu jeden rok až patnáct let.
  6. Účetní jednotka nemá k dlužníkovi splatné závazky.
  7. Pohledávka musí být zaúčtována.

Podle výše uvedeného textu není proto možné daňově účinně odepsat pohledávky, které neovlivnily základ daně (z titulu ručení, úvěrů a půjček, záloh apod.), i když existují zákonem dané důvody odpisu. Pokud nebude možné k pohledávce tvořit z jakéhokoliv důvodu opravnou položku, nelze uplatnit daňový odpis. Rovněž k promlčeným pohledávkám nelze tvořit zákonné opravné položky. Z všeobecně známého pravidla, kdy můžeme pohledávku odepsat, pokud je kryta zákonnými opravnými položkami, tvoří výjimku konkurzní opravné položky, které nemůžeme rozpouštět podle rozhodnutí poplatníka, ale na základě výsledku insolvenčního řízení.

Podmínky odpisu pohledávek, které jsou platné od 1. 1. 2014:

  • mohou uplatnit poplatníci, kteří vedou účetnictví,

  • jedná se se o vlastní pohledávku (odpis jmenovité hodnoty), pohledávku nabytou postoupením, vkladem, při přeměně společnosti (odpis pořizovací ceny),

  • o pohledávce bylo při vzniku účtováno ve výnosech,

  • zdanitelný příjem z pohledávky nebyl osvobozen od daně,

  • lze současně k této pohledávce uplatňovat opravné položky dle zákona o rezervách, nebo

    • jedná se o pohledávku, ke které nelze tvořit opravnou položku podle zákona o rezervách, neboť od její splatnosti uplynulo méně než 18 měsíců, nebo

    • jedná se o pohledávku nabytou postoupením se jmenovitou hodnotou, která byla v okamžiku vzniku vyšší než 200 000 Kč a ohledně které bylo zahájeno řízení, jehož se poplatník daně z příjmů řádně účastní a které je rozhodčím řízením, soudním řízením nebo správním řízením.

Daňově odepíšeme pohledávky za dlužníkem:

  1. u něhož soud zrušil konkurz proto, že majetek dlužníka je zcela nepostačující, a pohledávka byla poplatníkem přihlášena u insolvenčního soudu a měla být vypořádána z majetkové podstaty,
  2. který je v úpadku nebo jemuž úpadek hrozí na základě výsledků insolvenčního řízení,
  3. který zemřel a pohledávka nemohla být uspokojena ani vymáháním na dědicích dlužníka,
  4. který byl právnickou osobou a zanikl bez právního nástupce a věřitel nebyl s původním dlužníkem spojenou osobou,
  5. na jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je uplatňována veřejná dražba, a to na základě výsledků této dražby,
  6. jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je postižen exekucí, a to na základě výsledků provedení této exekuce.

Obdobně to platí pro pohledávku nebo její část, a to do výše kryté použitím rezervy nebo opravné položky vytvořené podle zákona o rezervách, nebo která vznikla podle zákona o přepočtu devizových aktiv a pasiv v oblasti zahraničních pohledávek a závazků organizací v souvislosti s kurzovými opatřeními. V případě odpisu pohledávky za dlužníkem, u něhož soud zamítl návrh na prohlášení konkurzu, je nutno uplatnění odpisu doložit usnesením soudu o zamítnutí konkurzu, které nabylo právní moci podle české právní normy nebo podobné právní normy odpovídající insolvenčnímu zákonu platnému v zahraničí.

Na co je třeba si dávat pozor při odpisu pohledávek

Na zamítnutí návrhu na prohlášení konkurzu nebo jeho zrušení – v případech insolvenčních řízení zahájených od 1. 1. 2008, lze odepsat pohledávku za dlužníkem, u kterého soudu zrušil konkurz z důvodu nedostatku majetku za předpokladu, že tato pohledávka byla přihlášena u insolvenčního soudu.

U ukončeného konkurzu, kdy je znám výsledek konkurzního a vyrovnávacího řízení (v případě insolvenčních řízení zahájených od 1. 1. 2008 pohledávka musí být rovněž přihlášena u soudu), pokud byl konkurz na dlužníka prohlášen, proběhl a bylo vydáno rozvrhové usnesení, potom výsledky konkurzního či vyrovnacího řízení mohou být následující:

  • věřiteli může být v rámci konkurzního řízení uhrazena celá část pohledávky, potom nic neodepisuje,

  • věřiteli je uhrazena část pohledávky – zbytek odepíše,

  • věřiteli není uhrazeno nic, potom se k datu nabytí právní moci rozvrhového usnesení nebo právní moci v usnesení soudu odepíše celá pohledávka do daňových nákladů,

  • dlužník zemřel – ke dni pravomocného skončení dědického řízení, tj. usnesení soudu, se odepíše pohledávka, je nutno ověřit další podmínku, kterou je ekonomické či personální propojení dlužníka a věřitele, tj. nesmí být spojenou osobou ve smyslu § 23 odst. 7 ZDP,

  • dlužník zanikl bez právního nástupce, likvidací a není s věřitelem spojená osoba – k odpisu dojde ke dni výmazu z obchodního nebo podobného rejstříku.

Pokud jsou splněny podmínky pro daňový odpis pohledávky, tj. že dlužník (právnická osoba) zanikl bez právního nástupce a nebyl s věřitelem ve vztahu spojených osob, potom lze pohledávku odepsat ke dni výmazu dlužníka z obchodního rejstříku.

Je-li na majetek uplatňována veřejná dražba, potom pohledávku lze odepsat ke dni pravomocného skončení veřejné dražby.

V případě majetku dlužníka, který je postižen exekucí (musí jít o majetek, který se váže k odpisované pohledávce) nebo u ukončeného konkurzu, mohou nastat tři situace. Pohledávka je uhrazená celá, je uhrazena část pohledávky nebo není uhrazena vůbec. V tomto případě se pohledávka odepíše ke dni pravomocného skončení exekuce.

Účetní jednotka může do daňově účinných nákladů zahrnout odpis pohledávky pouze za předpokladu, že věřitel a dlužník není spolu ve vztahu spojených osob.

V případě zahraničních pohledávek je podmínkou pro uplatnění do výdajů příslušné rozhodnutí zahraničního soudu, které je postaveno na roveň rozhodnutí českého soudu (Nařízení Rady ES č. 1346 čl. 16 a 17).

Dopad insolvenčního zákona na odpis pohledávek do daňových výdajů (platí od 1. 1. 2008):

Insolvenční zákon nahradil zákon o konkurzu a vyrovnání. Pokud má věřitel za dlužníkem pohledávku, tak podává přihlášku pohledávky k insolvenčnímu soudu. Lhůta pro přihlášení pohledávky je od 30 dnů nejméně a do dvou měsíců nejdéle v případech, kdy je úpadek dlužníka řešen konkurzem nebo reorganizací. K přihláškám, které jsou podány po termínu, insolvenční soud nepřihlíží a nároky potom nejsou uspokojeny.

Do insolvenčního zákona bylo doplněno ustanovení, které stanoví závazný způsob započítávání poskytnutého plnění na dílčí složky pohledávky. První se umořuje jistina, potom úroky, úroky z prodlení a nakonec náklady spojené s vymáháním pohledávky.

V návaznosti na možnost odpisu pohledávky a možnost uplatnění opravných položek podle zákona o rezervách platí, že opravné položky za dlužníky v insolvenčním řízení mohou vytvářet poplatníci, kteří vedou účetnictví, jedná se o pohledávky přihlášené ve lhůtě stanovené rozhodnutím soudu o úpadku, v období, kdy byly přihlášeny a za které se podává daňové přiznání.

Opravné položky nelze tvořit k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení v případě, kdy je pohledávka přihlášena po lhůtě. Potom k těmto podáním insolvenční soud nepřihlíží, neboť věřitel není účastníkem soudního řízení.

Opravné položky k nepromlčeným pohledávkám splatným po 31. 12. 1994 musí splňovat výše uvedené podmínky daňového odpisu pohledávek [body a) až g)], a zároveň musí jít o pohledávku:

  • nepromlčenou, od jejíž splatnosti uplynulo více než 18 měsíců,

  • rozvahová hodnota nepřesáhla 200 000 Kč,

  • částka opravné položky činí 50 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky.

Účetním jednotkám lze doporučit pravidelně sledovat insolvenční rejstřík http://isir.justice.cz pro řízení zahájená po 1. 1. 2008.

Na internetové adrese www.justice.cz rovněž nalezneme evidenci úpadců, pro konkurzní řízení zahájená do 31. 12. 2007.

Souvztažnosti:

Č.  Účetní případ  MD  DAL  
1.   Vystavená faktura od odběratele   311   604   
2.   Daňový odpis pohledávky do nákladů   546.100   311   
Nahrávám...
Nahrávám...