dnes je 28.3.2024

Input:

Bezúplatné příjmy

20.10.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 12 minut

Bezúplatné příjmy

Ing. Vlasta Martišková

Zásadní koncepční změnou, kterou do daňové soustavy přineslo v souvislosti s rekodifikací soukromého práva od 1. 1. 2014 zákonné opatření Senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů, je zrušení daně dědické a darovací a převedení dosavadního předmětu těchto daní do předmětu daní z příjmů. Veškeré příjmy získané z nabytí dědictví, odkazu nebo darování jsou předmětem daně z příjmů. U právnických osob se jedná o výjimečné příjmy.

Bezúplatné příjmy přijaté fyzickými osobami, které získají v souvislosti s výkonem závislé činnosti nebo v souvislosti s podnikáním, budou zdaňovány buď jako příjmy ze závislé činnosti, nebo jako příjmy ze samostatné podnikatelské činnosti. Ostatní bezúplatná plnění se budou u fyzických osob zdaňovat v dílčím základu daně – ostatní příjmy.

Ve stanovených případech budou od daně z příjmů osvobozena i plnění ze svěřenského fondu ve prospěch obmyšleného. Dále bude od daně z příjmů osvobozen bezúplatný příjem plynoucí do nebo z veřejné sbírky. Osvobozena budou i plnění poskytnutá na humanitární nebo charitativní účel.

Příjmy získané děděním jsou od daní z příjmů osvobozeny. Bezúplatné příjmy jsou u právnických osob předmětem daně s výjimkou veřejně prospěšných poplatníků, u nichž jsou od daně osvobozeny. Toto osvobození veřejně prospěšný poplatník nemusí uplatnit; učiní-li tak, je povinen ze základu daně vyloučit všechny náklady, které s tímto bezúplatným příjmem souvisí.

Bezúplatné příjmy fyzických osob získané od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší podle NOZ a bezúplatná plnění (dary) od osoby, se kterou poplatník žil nejméně rok před získáním bezúplatného plnění (daru), jsou osvobozeny od daně z příjmů.

Pokud budou bezúplatná plnění plynout daňovým nerezidentům, budou tyto příjmy podléhat zdanění v České republice jen tehdy, jestliže jejich poskytovatelem bude český daňový rezident.

Terminologie v souvislosti s dary a děděním podle NOZ

Závaznost slibu – kdo druhému dar jen slíbí, není zavázán darovat. Ale ten, kdo slib obdržel, má právo, aby mu slibující nahradil náklady účelně vynaložené v očekávání daru. Nemusí mu ale platit úrok z prodlení. Dárce se může vyvázat z povinnosti dát dar jen v případě, že dojde po uzavření smlouvy k nepředvídatelné události, která má za následek na straně dárce změnu životních podmínek do takové míry, že není nadále spravedlivé požadovat po něm splnění slibu obohatit obdarovaného.

Darování podpory – dárce se zaváže obdarovaného pravidelně podporovat. Právo na podporu i povinnost k podpoře může (pokud to bylo výslovně ujednáno) přejít na dědice dárce a obdarovaného.

Odvolání daru lze:

  • pro hrubý nevděk obdarovaného vůči dárci,

  • pro nezaviněné upadnutí dárce do nouze.

Odkaz je specifickým darováním pro případ smrti. Darování závislé na podmínce, že obdarovaný dárce přežije. Odkaz je odvolatelný, zatímco při darování pro případ smrti dar odvolat nelze.

Závaznost slibu – jestliže někdo dar slíbí, nemá sice povinnost ho v budoucnu darovat, ale pokud tak neučiní, uhradí tomu, komu dar slíbil, veškeré účelně vynaložené náklady. Jedná o náklady, které ve spojitosti s očekáváním daru vznikly.

Společenská úsluha se nepovažuje za dar. Smluvní strany nemají úmysl se právně zavázat. Společenskou úsluhou jsou běžně poskytované úsluhy mezi manželi nebo ostatními členy rodiny, a to v souladu s pravidly slušného chování (např. pomoc dětí rodičům apod.).

Zápůjčkou se rozumí smlouva o půjčce.

Smlouva o zápůjčce vznikne, když bude nějaké množství zastupitelné věci poskytnuto jinému s tím, že po určité době bude povinen totéž množství věci stejného druhu vrátit. Typicky se bude jednat o peníze, ale může jít i o jiné věci, u kterých je rozhodující počet, míra nebo váha (například různé suroviny nebo plodiny), a nikoli její jedinečnost. Smlouva o zápůjčce může být úplatná i bezplatná a nevyžaduje písemnou formu.

Výprosa vzniká zcela neformálně a spočívá v bezplatném půjčení věci k užívání, aniž by se ujednalo, na jak dlouho a k jakému účelu. Jde například o situaci, kdy si od souseda půjčíte krumpáč, lopatu, stan či jinou věc. Vlastník věci může věc kdykoli požadovat zpátky a druhá strana mu ji musí ihned vrátit. Aktéry výprosy jsou půjčitel (ten, který věc půjčuje) a výprosník (ten, kterému je věc půjčena). V případě výprosy může půjčitel požadovat na výprosníkovi vrácení věci kdykoliv podle libosti. V tom je rozdíl výprosy od výpůjčky, a proto je postavení výprosníka slabší než postavení výpůjčitele.

Výpůjčka – předmětem smlouvy je individuálně určená věc, třeba osobní automobil, kterou bude moct druhá strana bezplatně užívat po sjednanou dobu a ke sjednanému účelu. Náklady obvyklého užívání ponese ten, kdo si věc vypůjčil. Vypůjčitel je ten, komuž ze smlouvy o výpůjčce vzniká právo po dohodnutou dobu věc bezplatně užívat.

Svěřenecký fond – jeho podstata je v tom, že jeho zakladatel vyčlení ze svého majetku určitou část a svěří ji nějakému účelu. Tím vzniká oddělené vlastnictví, k němuž původní vlastník žádná vlastnická práva již nemá. Tato práva vykonává svěřenský správce, ale ani ten není vlastníkem svěřenského fondu, protože není nadán vlastnickou svobodou.

Dary

Co se rozumí darem?

Dar může mít podobu peněz, věcí movitých i nemovitých, práv apod. Darovací smlouvou projevuje dárce štědrost vůči obdarovanému a obdarovaný není vůči dárci vázán k protiplnění. Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci, nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Nový právní předpis připouští i možnost darovat všechen svůj majetek. Možné je i darování příkazem.

Ovšem pokud by se jednalo o darování budoucího majetku, bude možné darovat maximálně jeho polovinu. Jestliže se jedná o věc, kterou dárce ještě nevlastní, musí se  pro splnění platnosti smlouvy předem zavázat, že věc nabude.

Pokud se dárce rozhodne darovat věc zapsanou do veřejného seznamu, pak bude darovací smlouva vyžadovat písemnou formu, kdy se zpravidla bude jednat o darování věcí nemovitých podléhající zápisu do katastru nemovitostí. Písemnou formu bude vyžadovat darovací smlouva i tehdy, nedojde-li k odevzdání věci zároveň s projevem vůle darovat a přijmout dar.

Darování je z hlediska účetnictví vždy účetním případem, neboť při něm dochází ke změně stavu majetku. Přijetím daru se zvyšuje majetek obdarovaného bez vynaložení výdajů (nákladů) na jeho nabytí.

Příjmy získané děděním jsou od daní z příjmů osvobozeny. Bezúplatné příjmy jsou u právnických osob předmětem daně s výjimkou veřejně prospěšných poplatníků, u nichž jsou od daně osvobozeny.

Toto osvobození veřejně prospěšný poplatník nemusí uplatnit; učiní-li tak, je povinen ze základu daně vyloučit všechny náklady, které s tímto bezúplatným příjmem souvisí.

Bezúplatné příjmy fyzických osob získané od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší podle NOZ a bezúplatná plnění (dary) od osoby, se kterou poplatník žil nejméně rok před získáním bezúplatného plnění (daru), jsou osvobozeny od daně z příjmů.

Bezúplatné příjmy

Bezúplatnými příjmy rozumíme:

  • - příjmy nabyté z titulu dědění,
  • - odkazu,
  • - darování,
  • - jiný majetkový prospěch.

Předmětem daně z příjmů není majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce, vypůjčitele při výpůjčce a výprosníka při výprose.

Jiný majetkový prospěch

Jiný majetkový prospěch vzniká poplatníkovi na základě právního jednání, kdy získá majetkovou výhodu. Jeho majetek se zvýší nebo zůstane stejný, neboť nemusí hradit závazky, neboť tyto závazky uhradí jiná osoba. Majetkovým prospěchem může být také případ, kdy odpadne poplatníkovi povinnost plnění, představovalo-li by toto plnění snížení hodnoty jeho majetku (např. prominutí dluhu). Majetkový prospěch vzniká např. i dlužníkovi z titulu bezúplatné smlouvy, tj. bezúročné zápůjčky, výpůjčky a výprosy.

ZDP konkrétně nevymezuje příjmy podléhající dani, jen se omezuje na konstatování, že předmětem daně jsou příjmy peněžní i nepeněžní. Pro ocenění nepeněžního plnění přitom ZDP od 1. 1. 2014 přebral úpravu ze zrušené daně darovací, nepeněžní příjem se tak pro účely DPFO oceňuje:

  1. podle zákona o oceňování majetku,
  2. jako pětinásobek hodnoty ročního plnění, pokud příjem spočívá v jiném majetkovém prospěchu, jehož obsahem je opakující se plnění na
Nahrávám...
Nahrávám...