dnes je 28.3.2024

Input:

Novinky v pracovním právu od 1. 1. 2020

1.1.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.1.2
Novinky v pracovním právu od 1. 1. 2020

JUDr. Petr Bukovjan

Zda rok 2020 bude či nebude bohatý na legislativní změny v pracovněprávní oblasti, záleží na tom, zda bude, či nebude přijata novela zákoníku práce. Níže upozorňujeme na vybrané změny, které se mohou práce personalistů či mzdových účetních v roce 2020 dotknout.

MINIMÁLNÍ MZDA A NEJNIŽŠÍ ÚROVNĚ ZARUČENÉ MZDY

S účinností od 1. 1. 2020 došlo jako již tradičně ke změně nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů. Novela zmíněného nařízení vlády vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 347/2019.

Měsíční minimální mzda pro stanovenou týdenní pracovní dobu (plný pracovní úvazek) se zvýšila z částky 13 350 Kč na částku 14 600 Kč a minimální mzda za hodinu z částky 79,80 Kč na částku 87,30 Kč (pro stanovenou týdenní pracovní dobu v délce 40 hodin; pro jiné délky stanovené týdenní pracovní doby se tato sazba přepočítává a činí u stanovené týdenní pracovní doby 38,75 hodiny částku 90,20 Kč a u stanovené týdenní pracovní doby 37,5 hodiny částku 93,20 Kč). Analogicky se zvýšily též měsíční a hodinové sazby nejnižších úrovní zaručené mzdy.

ZMĚNY V ODMĚŇOVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ VEŘEJNÝCH SLUŽEB A SPRÁVY

Jako každoročně došlo začátkem roku 2020 ke změnám v nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, a tedy v právní úpravě odměňování zaměstnanců platem. Pomineme-li dvě doplnění v příloze k nařízení vlády týkající se poskytování zvláštního příplatku, spočívají letošní změny jednak v navýšení platových tarifů, jednak ve zrušení jejich první stupnice (tzv. první platové tabulky). Stalo se tak prostřednictvím změnového nařízení č. 300/2019 Sb.

Platové tarify výše uvedených zaměstnanců se zvýšily tentokrát o pevnou částku 1 500 Kč. Výjimkou jsou pedagogičtí pracovníci, kterým bylo přidáno v platových tarifech o 8 %.

Významnou novinkou je zrušení dosavadní první stupnice platových tarifů. Podle ní byli do 31. 12. 2019 odměňováni ti zaměstnanci, které nešlo zařadit pod ostatní, speciální stupnice platových tarifů. Šlo zejména o zaměstnance v  kultuře, nepedagogické zaměstnance v regionálním školství, zaměstnance zajišťující ekonomické, provozní, technické, personalistické a administrativní práce v sociálních službách, nebo zaměstnance v organizačních složkách a v některých příspěvkových organizacích zřizovaných územními samosprávnými celky. Odměňování těchto zaměstnanců se od 1. 1. 2020 řídí stejnými platovými tarify jako např. u zaměstnanců uvedených v § 303 odst. 1 ZP nebo u úředníků územních samosprávných celků. U těchto zaměstnanců tak platové tarify stouply vlastně „dvakrát”.

K úpravě došlo také v nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, a to novelou publikovanou pod číslem 352/2019 Sb. Jak vyplývá z důvodové zprávy k novele, jde o reakci na to, že v průběhu času dochází vlivem organizačních změn, technického a technologického vývoje a úprav působnosti ke změnám, které ovlivňují jejich vymezení a zařazení do platových tříd. Proto bylo nezbytné katalog prací ve veřejných službách a správě doplnit o nové práce a správní činnosti (např. Kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu), aktualizovat jejich formulace (např. Pracovník odborného zacházení ve vězeňství nebo Referent správy vězeňství) a zařazení do jiných platových tříd (např. Uklízeč v dílu 1.05) nebo vypustit ty práce a činnosti, které se již nevykonávají (např. Terapeut tradiční čínské medicíny).

ELEKTRONICKÉ NESCHOPENKY

Zákonem č. 164/2019 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2020 ke změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a byl spuštěn v plném provozu systém elektronických neschopenek (tzv. eNeschopenka). Vše potřebné o tomto systému včetně praktických základních informací pro zaměstnavatele lze dohledat na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) www.cssz.cz, konkrétně v rubrice eNeschopenka. Zaměstnavatel si musí v této souvislosti uvědomit především následující:

  1. Rozhodnutí ošetřujícího lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti už neobsahuje žádný díl pro zaměstnavatele. Zaměstnanec tedy zaměstnavateli už nic takového ani nepředkládá. Výplata náhrady mzdy (platu, odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr) v období prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance tak již logicky není vázána na předložení příslušných dokladů z jeho strany.
Nahrávám...
Nahrávám...