dnes je 20.4.2024

Input:

Výpověď z právního vztahu založeného dohodou o provedení práce daná zaměstnavatelem podle § 77 odst. 4 písm. b) ZP

25.6.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.6.7
Výpověď z právního vztahu založeného dohodou o provedení práce daná zaměstnavatelem podle § 77 odst. 4 písm. b) ZP

JUDr. Věra Bognárová

 

Vzor

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ............................................................................

Zastoupený: ........................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc: Výpověď právního vztahu založeného dohodou o provedení práce 

Podle dohody o provedení práce uzavřené dne ................ pracujete u .................... (označení zaměstnavatele). Právní vztah založený touto dohodou rušíme s Vámi výpovědí podle § 77 odst. 4 písm. b) ZP.

Právní vztah na základě této výpovědi skončí uplynutím 15denní výpovědní doby, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena.

 

V ..................... dne ...................

 

  

.........................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4 ZP

  • § 4a ZP

  • § 77 odst. 2 písm. g) ZP

  • § 77 odst. 4 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

  • § 1 odst. 2 NOZ

  • § 582 NOZ

Komentář:

Způsob skončení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce si smluvní strany mohou, pokud to budou považovat za potřebné, v dohodě o provedení práce dohodnout. Pro případ, že způsob zrušení nesjednají, platí od 1. 10. 2015 pro zrušení dohody o provedení práce způsoby uvedené v § 77 odst. 4 ZP, které jsou shodné se zrušením právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti.

Do konce září 2015 zákoník práce upravoval způsoby zrušení pouze u dohody o pracovní činnosti, nikoliv však u dohody o provedení práce. Většina dohod o provedení práce však na její předčasné zrušení nepamatuje, a proto dřívější zrušení dohody pro případ, že dohoda o provedení práce ujednání o jejím skončení neobsahuje, bylo do 30. 9. 2015 obtížně řešitelné. Zákoník práce do 31. 10. 2015 zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce neobsahoval, což bylo dáno i tím, že dohodu o provedení práce bylo až do roku 1988 možné sjednat pouze na konkrétní, přímo určitelný výkon práce, jehož trvání bylo dáno již samotným vymezením předmětu dohody (díla). Dohody o provedení práce mohly být sjednávány jen k provedení ojedinělého určitého pracovního úkolu vymezeného výsledkem práce, musely tak být vymezeny konkrétním, zpravidla časově vymezeným úkolem, po jehož vykonání anebo po uplynutí doby, dohoda skončila. Proto ani právní úprava nepovažovala za potřebné zrušení dohody o provedení práce upravovat. Od roku 1989, což platí i pro současný právní stav, však rozlišení dohody o provedení práce povinným vymezením jejího individualizovaného předmětu bylo zrušeno, dohodu o provedení práce lze sjednávat i na opakující se běžné činnosti, její předmět nemusí být vymezen konkrétním úkolem a běžně se v současné době dohoda o provedení práce sjednává na stejné opakující se práce jako jsou konány v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti. Výjimečné není ani sjednání dohody o provedení práce na dobu neurčitou, což je možné a zákoník práce to nijak nezakazuje. Při zrušení povinnosti sjednávat dohodu o provedení práce pouze na individuální úkol se však opomnělo upravit i způsob jejího zrušení, a proto kromě dohody o jejím zrušení, která byla možná i bez výslovného vyjádření, ale vyžadovala dohodu obou smluvních stran, se způsoby jejího zrušení musely složitě dovozovat.

Přímo

Nahrávám...
Nahrávám...