dnes je 19.4.2024

Input:

Uskutečnění plnění a vznik povinnosti daň přiznat nebo zaplatit

27.5.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

4.100.12 Uskutečnění plnění a vznik povinnosti daň přiznat nebo zaplatit

Ing. Martina Matějková

Právní úprava

§ 21 ZDPH – Uskutečnění zdanitelného plnění při dodání zboží a poskytnutí služby

Komentář

Uskutečnění zdanitelného plnění při dodání zboží a poskytnutí služby

Kromě třech legislativně technických změn v ustanovení § 21 odst. 1 písm. c), § 21 odst. 2 a v § 21 odst. 6 ZDPH, které souvisejí se změnami v § 13 ZDPH, dochází novelou zákona ke změnám v § 21 odst. 4 a v § 21 odst. 8.

§ 21 odst. 4 písm. c)

"Zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dnem zjištění skutečné výše částky za službu poskytovanou v přímé souvislosti s nájmem nemovité věci, která byla v souvislosti s tímto nájmem přijata, pokud se nejedná o službu podle § 21 odst. 4 písm. b).".

Do ustanovení § 21 odst. 4 ZDPH, které upravuje uskutečnění zdanitelného plnění ve specifických případech, se za písm. b) vkládá nové písm. c). Ustanovení § 21 odst. 4 písm. c) ZDPH nově stanoví, že v případě služby, která je poskytovaná v přímé souvislosti s nájmem nemovité věci a která byla v souvislosti s tímto nájmem přijata (dále jen "služba"), se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem zjištění skutečné výše částky za tuto službu. Jedná se o takovou službu, která přestože je poskytována v přímé souvislosti s nájmem nemovité věci, není jeho součástí, ale představuje samostatné a od nájmu navzájem oddělitelné plnění. Kupříkladu se jedná o službu ostrahy pronajímané nemovité věci, službu úklidu objektu, provozu vrátnice a podobně [nejedná se však o služby vymezené v § 21 odst. 4 písm. b) ZDPH].

Pokud pronajímateli v době poskytnutí služby poskytované v přímé souvislosti s nájmem nemovité věci není známa přesná výše částky za poskytnutou službu, zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dnem faktického zjištění skutečné výše částky, kterou po něm poskytovatel služby požaduje uhradit. Tímto okamžikem je zpravidla den obdržení daňového dokladu či vyúčtování.

Do 31. 3. 2019 se datum uskutečnění zdanitelného plnění u předmětných služeb stanovoval podle ustanovení § 21 odst. 3 ZDPH. Ve smyslu tohoto zákonného ustanovení se při poskytnutí služby zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem poskytnutí služby nebo dnem vystavení daňového dokladu (s výjimkou splátkového nebo platebního kalendáře, nebo dokladu na přijatou úplatu), a to tím dnem, který nastane dříve. U služeb poskytovaných v přímé souvislosti s nájmem nemovité věci, u kterých v době poskytnutí nebyla pronajímateli známa přesná výše částky za tuto službu, bylo toto ustanovení neaplikovatelné.

§ 21 odst. 4 písm. j)

"Zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dnem převodu jednoúčelového poukazu.".

Případy specifických plnění vymezených v § 21 odst. 4 ZDPH doplňuje zcela nové stanovení § 21 odst. 4 písm. j) ZDPH, podle kterého se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem převodu jednoúčelového poukazu. Poukaz ve smyslu zákona o DPH je vymezen v ustanovení § 15 ZDPH. Blíže je toto téma řešené v části "Poukazy". Poukaz je vydán okamžikem, kdy se převede na prvního nabyvatele, resp. kdy je poprvé dodán/převeden do distribuce. A pokud jde o jednoúčelový poukaz, pak ke dni převodu takového poukazu dochází k uskutečnění zdanitelného plnění ve smyslu § 21 odst. 4 písm. j) ZDPH.

Příklad

Hotel, s. r. o., plátce DPH, převedl dne 10. 8. 2019 klientovi jednoúčelový poukaz v celkové hodnotě 2 800 Kč. Tento poukaz opravňuje jeho držitele obdržet víkendový pobyt ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní. Dne 11. 8. 2019 za tento poukaz klient poskytl Hotelu, s. r. o., úplatu ve výši 2 800 Kč.

Ve smyslu ustanovení § 21 odst. 4 písm. j) ZDPH je Hotel, s. r. o., (plátce DPH) ke dni převodu jednoúčelového poukazu, povinen přiznat daň.

§ 21 odst. 8

"Je-li poskytováno zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku po dobu delší než 12 měsíců, považuje se zdanitelné plnění za uskutečněné nejpozději posledním dnem každého kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém bylo poskytování tohoto plnění započato; to neplatí

  1. pro kalendářní rok, v němž došlo k přijetí úplaty, ze které plátci vznikla povinnost přiznat daň,
  2. v případech podle odstavce 4 písm. b) nebo
  3. v případě služby, která je poskytována na základě zákona nebo na základě rozhodnutí orgánu veřejné moci třetí osobě, pokud úplatu za poskytnutí této služby hradí stát nebo jde-li o službu spočívající ve výkonu funkce insolvenčního správce podle ustanovení zákona č. 182/2006 Sb., insolvenční zákon, ve znění pozdějších předpisů.".

Účelem ustanovení § 21 odst. 8 ZDPH je primárně poskytovat ochranu před možnými daňovými úniky, kdy by v případě formálního neukončení poskytované služby mohlo dojít k neodvedení DPH na výstupu. Pokud je uskutečňováno zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku, které trvá déle než 12 měsíců, dochází na základě předmětného ustanovení k fikci uskutečnění zdanitelného plnění nejpozději posledním dnem každého kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém bylo poskytování tohoto plnění započato.

Jelikož ustanovení § 21 odst. 8 ZDPH negativně dopadalo na daňové poplatníky, kteří jsou k poskytování služeb právní pomoci vázáni na základě rozhodnutí státu (soudu nebo jiného orgánu veřejné moci), zejména pak na

Nahrávám...
Nahrávám...