dnes je 29.3.2024

Input:

Tvorba a čerpání opravných položek k pohledávkám

27.5.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

6.4.9.1.3
Tvorba a čerpání opravných položek k pohledávkám

doc. Ing. Jiří Strouhal, Ph.D.

Nepromlčené pohledávky splatné po 31. prosinci 1994

Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, v platném znění, ustanovení §§ 8a a 8c umožňuje poplatníkům daně z příjmů, kteří vedou účetnictví, od 1. ledna 1995 vytvářet opravné položky k nepromlčeným pohledávkám.

Opravné položky, jejichž tvorba je výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, mohou poplatníci vytvářet v období, za které se podává daňové přiznání.

Pro účely zákona o rezervách se rozumí rozvahovou hodnotou pohledávky jmenovitá hodnota nebo pořizovací cena pohledávky zúčtovaná na rozvahových účtech poplatníka.

Řízení za součinnosti poplatníka

Vyšší opravné položky, než je uvedeno výše, lze vytvářet k uvedeným pohledávkám jen v případě, bylo-li ohledně těchto pohledávek zahájeno rozhodčí řízení podle zvláštního právního předpisu nebo soudní řízení, anebo správní řízení podle zvláštního právního předpisu, jehož se poplatník daně z příjmů řádně účastní a řádně a včas činí úkony potřebné k uplatnění svého práva za podmínky, že od konce sjednané lhůty splatnosti pohledávky uplynulo více než

  • 6 měsíců, až do výše 20 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky,

  • 12 měsíců, až do výše 33 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky,

  • 18 měsíců, až do výše 50 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky,

  • 24 měsíců, až do výše 66 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky,

  • 30 měsíců, až do výše 80 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky,

  • 36 měsíců, až do výše 100 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky.

Aby bylo možné tyto opravné položky vyčíslit, musí být pohledávky aktivně vymáhány. Tato povinnost neplatí pro pohledávky po lhůtě splatnosti delší 6 měsíců, a to za situace, kdy je jejich nesplacená výše nižší než 200.000 Kč.

Uplatnění opravných položek

Opravné položky nelze uplatnit u pohledávek již odepsaných na vrub výsledku hospodaření, u pohledávek za společníky obchodních korporací za upsaný základní kapitál, mezi spojenými osobami vymezenými v zákoně o daních z příjmů (ustanovení § 23 odst. 7 ZDP), mezi blízkými osobami.

Zrušení opravných položek

Opravné položky se zruší, pokud pominou důvody pro jejich existenci, např. pohledávka byla uhrazena, nebo pokud pohledávka, k níž byla opravná položka vytvořena, se promlčela, popřípadě nastaly důvody, za nichž se odpis pohledávky považuje za výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle ustanovení zákona o daních z příjmů.

Opravné položky za dlužníky v insolvenčním řízení

Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, v platném znění, ustanovení § 8 umožňuje tvořit opravné položky k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení, které jsou výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů.

Uplatnění opravných položek

Mohou je tvořit poplatníci daně z příjmů, kteří vedou účetnictví, a to až do výše rozvahové hodnoty nepromlčených pohledávek přihlášených u soudů ve lhůtě stanovené usnesením soudu o prohlášení konkurzu nebo povolení reorganizace, a to v období, za které se podává daňové přiznání a v němž byly pohledávky přihlášeny.

Na pohledávky přihlášené po uplynutí lhůty stanovené usnesením soudu o prohlášení konkurzu nebo povolení reorganizace a na pohledávky zákonem vyloučené nelze tvořit opravné položky, které jsou výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů.

Zrušení opravných položek

Opravné položky se zruší v návaznosti na výsledky insolvenčního řízení nebo v případě, kdy pohledávka

Nahrávám...
Nahrávám...