Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Osvobození náhrady (odstupného) za uvolnění jednotky

13.3.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.3 Osvobození náhrady (odstupného) za uvolnění jednotky

RNDr. Ivan Brychta

Právní úprava

§ 4 odst. 1 písm. v) ZDP osvobozuje:

  • příjem získaný formou nabytí vlastnictví k jednotce, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru jako náhrady za uvolnění jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a

  • náhradu (odstupné) za uvolnění jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, za podmínky použití na uspokojení bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce přijetí náhrady, příp. i v době jednoho roku před jejím obdržením.

Zda je podmínkou uspokojení vlastní bytové potřeby poplatníka nebo jen bytové potřeby (obecně, tj. poplatníka nebo jeho rodiny nebo dalších osob) ukazuje následující tabulka:

2008–2010   2011–2017   2018  
Podmínkou osvobození náhrady (odstupného) je její použití na uspokojení bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce přijetí náhrady, příp. na uspokojení bytové potřeby v době jednoho roku před jejím obdržením.   Podmínkou osvobození náhrady (odstupného) je její použití na uspokojení vlastní bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce přijetí náhrady, příp. na uspokojení bytové potřeby v době jednoho roku před jejím obdržením.   Podmínkou osvobození náhrady (odstupného) je její použití na uspokojení vlastní bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce přijetí náhrady, příp. na uspokojení vlastní bytové potřeby v době jednoho roku před jejím obdržením.  

Komentář:

Podle stejného ustanovení se obdobně postupuje též u příjmů:

  • z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem