dnes je 19.4.2024

Input:

DPH a pronájem

16.12.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2019.2400.2
DPH a pronájem

Ing. Dana Langerová

Fyzická osoba, neplátce DPH, provádí zámečnické práce na základě živnostenského oprávnění a zároveň pronajímá bytové prostory studentům vysokých škol v období září až červen. Pronajímané byty jsou ve vlastnictví této osoby. Moje otázka zní, zda se příjmy ze živnosti a příjmy za pronájem počítají do obratu pro překročení limitu 1 milionu Kč pro vznik povinnosti registrovat se jako plátce DPH.

Pokud by nastala situace, že se fyzická osoba stane plátcem DPH, předpokládám, že pronájem studentům bude uváděn z hlediska daně z příjmů FO jako příjem dle § 10 ZDP. Podléhá pronájem také dani z přidané hodnoty (podotýkám, že v nájmu jsou také zahrnuty ostatní náklady – voda, údržba, energie)? Na jakém řádku v přiznání k DPH se budou příjmy z pronájmu uvádět?

Obratem se dle § 4a ZDPH pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku, jde-li o úplaty za zdanitelná plnění, plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně, nebo plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle §§ 54 až 56a ZDPH, jestliže nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně.

Poskytování služeb – zámečnických prací – je dle § 2 ZDPH plněním zdanitelným, do obratu pro účely zákona o DPH se tak načítá.

V případě nájmu bytových prostor (nejedná-li se o služby ubytovací odpovídající číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA 55) jde o plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně dle ustanovení § 56a ZDPH. Nájem bytových

Nahrávám...
Nahrávám...