dnes je 29.3.2024

Input:

Dohoda o převedení dovolené (její části) k jinému zaměstnavateli - právní úprava od 1. 1. 2021

3.11.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

3.9.13.2
Dohoda o převedení dovolené (její části) k jinému zaměstnavateli – právní úprava od 1. 1. 2021

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

DOHODA O PŘEVEDENÍ DOVOLENÉ (JEJÍ ČÁSTI) K JINÉMU ZAMĚSTNAVATELI

Společnost ................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupená .................

(dále jen "zaměstnavatel“)

a

Společnost ................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ), zastoupená .................

(dále jen "nový zaměstnavatel“)

uzavírají tuto

dohodu o převedení dovolené (její části) zaměstnance ......................(jméno a adresa) k jinému zaměstnavateli sjednanou podle § 221 ZP (dále jen "dohoda“)

I.

1.1. Předmětem této dohody je převedení dovolené, na kterou vzniklo právo zaměstnanci........................(jméno a adresa) u zaměstnavatele k novému zaměstnavateli a dohoda o výši úhrady náhrady mzdy (nebo platu) za dovolenou, na níž zaměstnanci ........................(jméno a příjmení) u nového zaměstnavatele poskytujícího dovolenou právo nevzniklo, a dalších náhrad s tím spojených.

II.

2.1. Zaměstnanec ..........................(jméno a příjmení, nar. ......... bytem) pracuje u zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy sjednané dne ....................Pracovní poměr končí dohodou o skončení pracovního poměru sjednanou podle § 49 ZP ke dni...................

2.2. Zaměstnanci ..........................(jméno a příjmení) vzniklo u zaměstnavatele právo na dovolenou v rozsahu ...........hodin.

2.3. Zaměstnanec požádal dne.......... .. zaměstnavatele o převedení dovolené v rozsahu ..... hodin k novému zaměstnavateli.

2.4. Zaměstnanec má s novým zaměstnavatelem sjednánu pracovní smlouvu s dnem nástupu ........ Pracovní poměr u nového zaměstnavatele vznikne dnem............

III.

3.1. Zaměstnavatel a nový zaměstnavatel se dohodli, že dovolenou v rozsahu ........ hodin zaměstnanci ......(jméno příjmení) poskytne nový zaměstnavatel.

3.2. Zaměstnavatel poskytne novému zaměstnavateli na náhradě mzdy (platu) částku......, na pojistném na zdravotní a sociální pojištění částku............. Kč, (případně další specifikované náhrady ve výši ...... Kč.

3.3. Celková výše náhrady podle bodu 3.2. této dohody bude zaměstnavatelem uhrazena na základě faktury vystavené novým zaměstnavatelem se lhůtou splatnosti do 15 dnů o jejího doručení zaměstnavateli. Za den splnění se považuje připsání částky na účet nového zaměstnavatele.

3.4. Zaměstnavatel a nový zaměstnavatel sjednávají pro případ prodlení s úhradou podle bodu 3.3. této dohody smluvní pokutu ve výši.... Kč za každý den prodlení.

IV.

4.1. Tato dohoda může být měněna a doplňována pouze formou písemných dodatků podepsaných oběma smluvními stranami.

4.2. Tato dohoda se řídí právem České republiky.

4.3. Tato dohoda je vyhotovena ve dvou originálech, z nichž každá ze smluvních stran obdrží po

jednom originále.

4.4. Smluvní strany po přečtení této Dohody prohlašují, že souhlasí s jejím obsahem, že tato dohoda byla sepsána vážně, určitě, srozumitelně a na základě jejich pravé a svobodné vůle, na důkaz čehož připojují své podpisy.

4.5. Dohoda nabývá platnosti a účinnosti dnem podpisu oběma smluvní stranami.

V .................. dne ..................

........................................

zaměstnavatel

........................................

nový zaměstnavatel

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4 ZP

  • § 213 ZP

  • § 215 ZP

  • § 221 ZP

  • § 222 odst. 2 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

  • § 1724 NOZ

  • § 1766 NOZ

Komentář:

Zaměstnanec může podle § 221 ZP požádat, mění-li v průběhu kalendářního roku zaměstnání, aby mu nový zaměstnavatel poskytl dovolenou nebo její část, na kterou mu vzniklo právo u dosavadního zaměstnavatele. Žádost musí zaměstnanec adresovat zaměstnavateli, u kterého končí pracovní poměr. Podmínkou podání žádosti je, aby zaměstnanci dovolená u zaměstnavatele, u něhož pracovní poměr končí, vznikla. Nemá-li u něj právo na dovolenou, anebo své právo na dovolenou již vyčerpal, podání žádosti nemá vůbec smysl. I když to zákoník práce nevyžaduje, měl by zaměstnanec informovat o své žádosti zaměstnavatele, u kterého nastoupí do nového pracovního poměru, aby zjistil jeho případné stanovisko k možnosti vůbec o dohodě mezi zaměstnavateli jednat.

Zaměstnavatel nemá povinnost žádosti zaměstnance vyhovět. Převod dovolené k novému zaměstnavateli je možný pouze po dohodě obou zúčastněných zaměstnavatelů, ani jeden z nich není povinen dohodu sjednat. Není ostatně ani povinen o ní vyjednávat. Nedohodnou-li se zúčastnění zaměstnavatelé, případně ani nebudou mít zájem jednat, nelze dovolenou k novému zaměstnavateli převést. Za nevyčerpanou dovolenou nebo její část je povinen dosavadní zaměstnavatel zaměstnanci při skončení pracovního poměru poskytnout podle § 222 odst. 2 ZP náhradu mzdy nebo platu.

Dohoda se může týkat výhradně přesunu práva na dovolenou od "starého“ zaměstnavatele k "novému“, nikoliv naopak.

Podmínkou poskytnutí dovolené nebo její zbývající nevyčerpané části novým zaměstnavatelem je:

zaměstnanec změní zaměstnání v průběhu kalendářního roku; Od 1. 1. 2021 není podmínkou dohody mezi dvěma zaměstnavateli, aby pracovní poměry u dosavadního zaměstnavatele a nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazovaly. Podmínka bezprostředního navázání je vyžadována u dohod o převedení dovolené v případě změny zaměstnání, které budou sjednávány do 31. 12. 2020. Za bezprostřední navázání se považuje např. že pracovní poměr končí 30. 6. a je navázán 1. 7. Za bezprostřední navázání se považuje také situace, pokud po skončení pracovního poměru navazují dny pracovního klidu, které jsou definovány pro účely zákoníku práce v § 91 ZP, tedy že na den skončení pracovního poměru navazují dny nepřetržitého odpočinku v týdnu, zpravidla sobota a neděle nebo svátky (např. pracovní poměr je ukončen 30. 6., tj. pátek, a nový pracovní poměr je navázán 3. 7., tj. pondělí), jedná se o bezprostřední navázání pracovního

Nahrávám...
Nahrávám...