dnes je 29.3.2024

Input:

Dohoda o náhradách za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce

20.5.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

3.3.14
Dohoda o náhradách za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Dohoda o náhradách za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce

Zaměstnavatel ................................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený ...............................................

a

zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ....................., číslo OP ........................, trvale bytem .........................

uzavírají podle ustanovení § 190 ZP, tuto

dohodu o použití vlastního zařízení a náhradách za jeho opotřebení.

1. Zaměstnanec je v pracovním poměru k zaměstnavateli na základě pracovní smlouvy sjednané dne .........(uvést den uzavření). Na jejím základě vznikl pracovní poměr zaměstnance k zaměstnavateli dne ........... (uvést datum vzniku pracovního poměru). Zaměstnanec při výkonu práce používá zařízení, předměty, nástroje a nářadí poskytnuté zaměstnavatelem. Touto dohodou zaměstnavatel se zaměstnancem sjednává, že zaměstnanec bude pro výkon práce používat .....................(je nutné uvést přesnou specifikaci a identifikaci předmětu) (dále jen "vlastní zařízení“), jehož vlastníkem je (nebo oprávněnou osobou k užívání) zaměstnanec.

2. Zaměstnavatel bude zaměstnanci hradit náklady za provoz a náhrady za opotřebení spojené s používáním vlastního zařízení k práci pro zaměstnavatele za níže dohodnutých podmínek a ve sjednaných lhůtách.

3. Náklady za provoz s používáním vlastního zařízení při výkonu práce pro zaměstnavatele budou zaměstnavatelem zaměstnanci hrazeny v zaměstnancem vynaložené výši na základě zaměstnancem předložených dokladů, jejichž ověření provede zaměstnavatel. Zaměstnanec je povinen v pochybnostech, že náklad byl vynaložen v souvislosti s výkonem práce pro zaměstnavatele, zaměstnavateli nutnost vynaloženého nákladu prokázat. Po ověření důvodu a výše vynaložených nákladů bude zaměstnavatelem poskytnuta náhrada vynaložených nákladů. Náhradu je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout po ověření důvodu a výše do 10 dnů po předložení dokladů. Jsou-li pochybnosti o důvodnosti vynaložených nákladů či o jejich výši, poskytne zaměstnavatel náhradu ve lhůtě 10 dnů od jejich prokázání.

nebo

Náklady za provoz s používáním vlastního zařízení budou zaměstnanci hrazeny za každý kalendářní měsíc společně s výplatou mzdy ve výplatním termínu určeném zaměstnavatelem pro výplatu mzdy.

4. Náhrada za opotřebení spojená s používáním vlastního zařízení k práci pro zaměstnavatele je dohodnuta ve výši ............ měsíčně a zaměstnanci bude hrazena po uplynutí kalendářního měsíce společně s výplatou mzdy ve výplatním termínu určeném zaměstnavatelem pro výplatu mzdy. Náhrada za opotřebení přísluší v této výši za podmínky, že zaměstnanec odpracuje stanovenou týdenní pracovní dobu v celém kalendářním měsíci. Pokud zaměstnanec po stanovenou týdenní pracovní dobu nebude práci konat bez ohledu na důvod (např. dovolená, dočasná pracovní neschopnost apod.), měsíční náhrada se v poměru k neodpracované době sníží.

5. Náklady za provoz s používáním vlastního zařízení (bod 3 dohody) a náhrada za opotřebení (bod 4 dohody) bude zaměstnanci poukazována v hotovosti (nebo na jeho účet č................ vedený u ...........)

6. Zaměstnavatel se se zaměstnancem dohodl, že zaměstnanci poskytne na náklady za provoz s používáním vlastního zařízení (bod 3 dohody) a na náhradu za opotřebení spojená s používáním vlastního zařízení (bod 4 dohody) zálohu ve výši ........................., měsíčně. Záloha je poskytována ve výplatním termínu určeném zaměstnavatelem pro výplatu mzdy, a to způsobem dohodnutým v bodě 5 této dohody, a je splatná v konkrétním kalendářním měsíci. Záloha se vyúčtovává podle pravidel upravených v bodě 3 a 4 této dohody.

7. Dohoda se sjednává na dobu neurčitou a je možné ji rozvázat dohodou zaměstnavatele a zaměstnance ke sjednanému dni anebo jednostranně výpovědí jedné ze smluvních stran z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s .......... denní výpovědní dobou, která začíná běžet dnem, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Dohoda a výpověď musí být učiněny písemně.

Nebo

Dohoda se sjednává na dobu určitou od ............ do ..............

8. Tato dohoda je uzavřena ve dvou vyhotoveních, z nichž po jednom obdrží zaměstnavatel a zaměstnanec.

Zaměstnanec i zaměstnavatel na souhlas s uzavřením dohody za podmínek uvedených shora připojují svůj podpis:

V ........................ dne ...............

....................................

podpis zaměstnance

....................................

podpis oprávněného zaměstnance

zaměstnavatele a razítko zaměstnavatele

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 157 až § 160 ZP

  • § 190 ZP

  • § 305 ZP

Zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, v platném znění

  • § 6 odst. 8 ZDP

  • § 24 odst. 2 písm. zh) ZDP

Komentář:

Jedním ze znaků závislé práce podle definice upravené v § 2 odst. 1 ZP

Nahrávám...
Nahrávám...