dnes je 29.3.2024

Input:

§ 42 Pracovní cesta

3.1.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.2.42
§ 42 Pracovní cesta

Mgr. Lenka Pavelková

Úplné znění

§ 42

Pracovní cesta

  1. (1) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
  2. (2) Vysílá-li zaměstnavatel zaměstnance na pracovní cestu k plnění svých úkolů do jiné organizační složky (k jinému zaměstnavateli), může pověřit jiného vedoucího zaměstnance (jiného zaměstnavatele), aby zaměstnanci dával pokyny k práci, popřípadě jeho práci organizoval, řídil a kontroloval; v pověření je třeba vymezit jeho rozsah. S pověřením podle věty první musí být zaměstnanec seznámen. Vedoucí zaměstnanci jiného zaměstnavatele však nemohou vůči zaměstnanci jménem vysílajícího zaměstnavatele právně jednat.
Komentář
Komentář
  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 11 – vedoucí zaměstnanci

    • § 34 – pracovní smlouva

    • § 34a – pravidelné pracoviště zaměstnance pro účely cestovních náhrad

    • § 40 – změna obsahu pracovního poměru

    • § 151 až § 190 – náhrady výdajů poskytovaných zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce (cestovní náhrady)

    • § 240 – vyslání na pracovní cestu těhotných zaměstnankyň, matek a otců, osamělých zaměstnankyň

Komentář
Komentář

Celková možná doba vyslání zaměstnance na pracovní cestu, četnost vysílání ani vzdálenost od místa jeho bydliště či jeho pravidelného pracoviště není právním předpisem nijak omezena. Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel však může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Vysílání zaměstnance na pracovní cesty je tedy vázáno na jeho souhlas, který může být sjednán v pracovní nebo jiné smlouvě, případ od případu, popřípadě i průběžně podle konkrétních potřeb zaměstnavatele. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.

Vysílá-li zaměstnavatel zaměstnance na pracovní cestu k plnění svých úkolů do jiné organizační jednotky (k jinému zaměstnavateli), může pověřit jiného vedoucího zaměstnance (jiného zaměstnavatele), aby zaměstnanci dával pokyny k práci, popřípadě jeho práci organizoval, řídil a kontroloval. S pověřením musí být zaměstnanec seznámen, nevyžaduje se jeho souhlas. Vedoucí zaměstnanci jiného zaměstnavatele však nemohou vůči zaměstnanci jménem vysílajícího zaměstnavatele právně

Nahrávám...
Nahrávám...