dnes je 24.4.2024

Input:

22/2022 F.z., Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2023 včetně příloh

22/2022 F.z., Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2023 včetně příloh
Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2023
Dle zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů, je výběrem daní pověřeno 14 finančních úřadů (finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a 13 finančních úřadů s územní působností krajů České republiky) a Specializovaný finanční úřad (dále jen „SFÚ”) s působností na celém území České republiky.
Daňový subjekt může daň (zálohy na daň, splátky daně) uhradit bezhotovostně např. pomocí internetového a mobilního bankovnictví nebo bankovním příkazem k úhradě přímo v bance - viz v článku kapitola I. Bezhotovostní placení formou bankovního příkazu úhradě, případně v hotovosti prostřednictvím Poštovní poukázky A - viz v článku kapitola II. Platby v hotovosti prostřednictvím Poštovní poukázky A.
K úhradě daně z nemovitých věcí lze využít i služeb České pošty, s. p. tzv. SIPO - viz v článku kapitola III. Placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO.
Dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH”, příjemce plnění uhradí za poskytovatele zdanitelného plnění daň z dotčeného plnění přímo na bankovní účet místně příslušného finančního úřadu poskytovatele zdanitelného plnění - viz v článku kapitola IV. Placení zvláštního způsobu zajištění daně dle § 109a zákona o DPH.
Daně se platí místně příslušnému finančnímu úřadu v české měně, s výjimkou placení daně z přidané hodnoty (dále jen „DPH”) ve zvláštním režimu jednoho správního místa, které je realizováno bezhotovostním převodem v eurech na příslušný bankovní účet Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj - viz v článku kapitola V. Placení DPH ve zvláštním režimu jednoho správního místa - OSS.
Při bezhotovostním placení daní ze zahraničí je nutné uvádět čísla daňových bankovních účtů finančních úřadů ve speciálním formátu mezinárodního čísla bankovního účtu (International Bank Account Number) - viz v článku kapitola VI. IBAN a jeho použití při zasílání bezhotovostních plateb na účty finančních úřadů.
Při každé platbě musí být uvedeno, na kterou daň je platba určena. Správné určení platby a její správné nasměrování v tomto smyslu znamená zaplatit na správný bankovní účet správce daně (finančního úřadu) místně příslušného pro danou daň a daný daňový subjekt.
Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu úřadu se sestaví z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky. Předčíslí bankovního účtu a matriková část jsou od sebe odděleny pomlčkou, za matrikovou částí bez mezery následuje lomítko a směrový kód České národní banky (dále jen „ČNB”), u níž mají finanční úřady vedeny účty (kód 0710).
Základní části bankovního účtu:
  Předčíslí bankovního účtu (PBÚ) v rozsahu dvou až šesti číslic jednoznačně určuje druh daně, k jejímuž vybírání je bankovní účet zřízen. Pro konkrétní druh daně je bankovní předčíslí účtu vždy shodné pro všechny finanční úřady. Seznam předčíslí bankovních účtů pro jednotlivé druhy daní je uveden v Příloze č. 2 (pro finanční úřady kromě SFÚ) a v Příloze č.
Nahrávám...
Nahrávám...