dnes je 20.5.2025

Input:

Vedení účetnictví

7.5.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2.2.2
Vedení účetnictví

Ing. Lenka Hájková

Kdo vede účetnictví

Pokud vede některý ze společníků společnosti účetnictví, musí ostatní společníci také začít vést účetnictví. Přesněji (podle § 4 odst. 5 ZÚ) společník společnosti je povinen vést účetnictví od prvního dne účetního období následujícího po období, ve kterém:

  • se stal společníkem společnosti, v němž některý ze společníků již byl účetní jednotkou, nebo

  • některý z ostatních společníků se stal účetní jednotkou,

  • a to až do posledního dne účetního období, ve kterém přestal být společníkem společnosti, nevznikla-li mu povinnost vést účetnictví z jiných důvodů.

Pokud nejsou splněny podmínky pro vedení účetnictví, mohou společníci společnosti vést i daňovou evidenci.

Vzhledem k tomu, že společnost nemá právní osobnost, není s odvoláním na § 1 ZÚ účetní jednotkou, účetnictví (příp. daňovou evidenci) za společnost vede v souladu se smlouvou pověřený společník anebo pověřená třetí osoba. Ten, kdo je pověřen vedením účetnictví za společnost, odpovídá za metodickou stránku vedení účetnictví a za archivaci účetních dokladů vztahujících se ke společné činnosti.

Výsledek hospodaření ze společné činnosti se transformuje do účetnictví, resp. daňové evidence společníků.

Založení účtu

Se zahájením společné činnosti založí zpravidla společnosti účet u banky, který je určen pro společnou činnost. Účet musí být založen na osobu, která má právní osobnost (a v případě fyzické osoby i svéprávnost). Touto osobou může být někdo ze společníků; je-li správou společnosti pověřena třetí osoba, může to být i tato třetí osoba. Ostatní společníci mohou mít k tomuto účtu zřízeno dispoziční právo, ovšem jen za podmínky, že jsou oprávněni ke správě společnosti. Ten, kdo ke správě oprávněn není, nesmí totiž ve smyslu § 2732 NOZ nakládat se společným majetkem, což peněžní prostředky na účtu jsou. Pokud společnost bude chtít získat úvěr pro svou činnost, může banka poskytnout úvěr rovněž vždy pouze jednotlivému společníku společnosti, nikoliv společnosti jako takové, neboť tato nemá právní osobnost. Z takovéhoto úvěru jsou pak společníci vůči bance zavázáni společně a nerozdílně.

Způsob účtování

Pro účtování ve společnosti můžeme použít následující účty:

účet 358 – Pohledávky za společníky sdruženými ve společnosti (blíže viz též Účet 358)

účet 368 – Dluhy ke společníkům sdruženým ve společnosti (blíže viz též Účet 368)

účet 398 – Spojovací účet ve společnosti (blíže viz též Účet 398)

Účty 358 a 368 jsou určeny pro účtování pohledávek a závazků (dluhů) při sdružování podle smlouvy o společnosti. Účet 398 je určen pro zúčtování převodu nákladů a výnosů společnosti mezi společníky v dohodnutém poměru. Zůstatek tohoto účtu 398 se v závěru účetního období vyrovná s vyúčtovanou pohledávkou (účet 358) nebo závazkem (účet 368) za příslušnými společníky společnosti.

Dvě fyzické osoby – podnikatelé – uzavřou smlouvu o společnosti ke společnému podnikání při prodeji zboží. Předpokládejme, že oba vedou účetnictví, proto i o činnosti společnosti se bude účtovat. Podnikatel A byl pověřen vedením účetnictví pro společnost a sestavením ročních přehledů o činnosti společnosti. Pro zjednodušení předpokládejme, že nejde o plátce DPH.

Podnikatel A poskytl pro činnost společnosti peněžní hotovost 100 000 Kč, podnikatel B rovněž peněžní hotovost ve výši 150 000 Kč a navíc ještě zásoby zboží ve výši 50 000 Kč. Podíly jednotlivých účastníků na výsledcích činnosti sdružení v souladu se smlouvou se rozdělují v poměru poskytnutých majetkových hodnot, tj.: 100 000 Kč : 200 000 Kč, neboli 1 : 2.

Popišme si a pro snazší znázornění účetních zápisů si očíslujme jednotlivé účetní operace, které ve zvoleném příkladu při společné činnosti ve společnosti nastaly:

Poř.  Text  Částka v Kč 
1.  Vklad společníka A do společnosti – peněžní  100 000 
2.
2a.
2b. 
Vklad společníka B do společnosti:
Vklad společníka B do společnosti – peněžní
Vklad společníka B do společnosti – zásoby zboží 

150 000
50 000 
3.  Společnost uskutečnila nákup služeb  21 000 
4.  Společnost uskutečnila nákup zboží  100 000 
5.  Společnost provedla úhradu faktury za služby  21 000 
6.  Společnost provedla úhradu faktury za zboží  100 000 
7.  Společnost uskutečnila prodej zboží:
Tržby z prodeje zboží
Náklady prodaného zboží 

150 000
90 000 
8.  Úhrada od odběratelů  150 000 
Nahrávám...
Nahrávám...