dnes je 28.3.2024

Input:

Kurzy pro přepočet zahraniční měny na českou měnu

13.10.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 11 minut

Kurzy pro přepočet zahraniční měny na českou měnu

Jaroslava Pfeilerová

Právní úprava
Právní úprava:

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

    • § 183 – Záloha na pracovní cestu a její vyúčtování

    • § 184 – Kurz pro přepočet měn v případě neposkytnutí zálohy

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

    • § 6 odst. 7 písm. a) – Příjmy, které nejsou předmětem daně

    • § 24 odst. 2 písm. zh) – Daňově účinný náklad

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví

    • § 24 – Způsoby oceňování

  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád

    • 146 – Zaokrouhlování

Popis operace
Popis operace:

Problematika cestovních náhrad je poměrně rozsáhlá. Zaměstnavatel musí zaměstnanci poskytnout cestovní náhrady v zákonné výši, nárok zaměstnance musí být správně daňově posouzen a následně také zaúčtován. V tomto příspěvku se budeme zabývat problematikou používání kurzů při přepočtu měn ve vazbě na poskytování cestovních náhrad.

V souvislosti s pracovními cestami zaměstnanců uskutečňuje zaměstnavatel celou řadu účetních případů, při kterých přepočítává zahraniční měnu na české koruny. V některých případech budou při přepočtu měn využity kurzy používané v účetnictví zaměstnavatele, v jiných případech budou využity kurzy podle zákoníku práce.

  1. Účetní kurzy. Ve většině případů jsou pro přepočet měn použity kurzy stanovené v § 24 zákona o účetnictví (např. při nákupu cizí měny, převodu finančních prostředků mezi pokladnou a bankovním účtem apod.). Účetním kurzem se rozumí:

    • kurz ČNB k okamžiku uskutečnění účetního případu,

    • pevný kurz, kterým se podle zákona o účetnictví rozumí: „…kurz stanovený vnitřním předpisem účetní jednotky na základě kurzu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou, používaný účetní jednotkou po předem stanovenou dobu. Stanovená doba nesmí přesáhnout účetní období. Jako kurz devizového trhu, na jehož základě se pevný kurz stanoví, použije účetní jednotka kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou k prvnímu dni období, pro které je pevný kurz používán. Při používání pevného kurzu může účetní jednotka tento kurz změnit svým vnitřním předpisem i v průběhu stanovené doby; v případech vyhlášení devalvace i revalvace české koruny musí být pevný kurz změněn vždy…“,

    • kurz, za který byla cizí měna nakoupena v případě nákupu cizí měny, např. v bance nebo ve směnárně.

  2. Kurzy podle ustanovení § 183 a 184 zákoníku práce. Pro zjištění výše částek, které budou se zaměstnancem vypořádány v české měně nebo v dohodnuté cizí měně se použijí následující kurzy stanovené zákoníkem práce:

    • v případě, že zaměstnanci byla poskytnuta záloha na cestovní náhrady:

      • kurzy vyhlášené ČNB a platné v den vyplacení zálohy,

      • kurz doložený zaměstnancem, kterým byla poskytnutá záloha v zahraničí směněna na jinou měnu (např. dokladem o směně v bance nebo směnárně),

    • v případě, že zaměstnanci nebyla poskytnuta záloha na cestovní náhrady, bude použit kurz ČNB platný v den nástupu na zahraniční pracovní cestu.

Z uvedených informací vyplývá

Pro přepočet zálohy na stravné z cizí měny na Kč nebo z měny stanovené vyhláškou MF na jinou dohodnutou cizí měnu (např. z EUR na USD) a také pro výpočet výše přeplatku nebo doplatku z vyúčtování cestovních náhrad v Kč nebo v dohodnuté cizí měně nelze provádět účetním kurzem, ale kurzy stanovenými v § 183 a 184 zákoníku práce. Při ostatních účetních operace (při kterých nedochází k přepočtu ve vztahu k zaměstnanci) se používají účetní kurzy.

Zaměstnavatel při vyplácení cestovních náhrad zaměstnanců musí mimo jiné také správně zaokrouhlovat. Zákoník práce řeší v § 183 odst. 3 a 4 zaokrouhlování cestovních náhrad pouze částečně. Podle tohoto ustanovení se částka, kterou má zaměstnanec vrátit zaměstnavateli v české měně, zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru. Stejným způsobem bude zaokrouhlen i doplatek – tedy situace, kdy záloha byla menší než vyúčtování a zaměstnavatel zaměstnanci doplatí cestovní náhrady do výše jeho nároku.

Zaokrouhlování „mezivýpočtů“ a také doplatků či vratek v cizí měně zákoník práce neřeší.

Z toho důvodu je potřebné vycházet z daňového řádu, který v § 146 odst. 3 stanoví povinnost zaokrouhlovat výsledek přepočtu měny s přesností na dvě desetinná místa. Daňový řád také stanoví, že postupné zaokrouhlování ve dvou nebo více stupních je nepřípustné. Z toho důvodu je nejlepším postupem počítat nárok zaměstnance pomocí kalkulačky – nezaokrouhlovat a až konečnou částku k výplatě zaměstnanci zaokrouhlit na dvě platná desetinná místa (příklad č. 5).

Souvztažnosti:

Č. Účetní případ MD DAL 
1. a) Nákup valut – příjmový pokladní doklad 211 261 
b) Nákup valut – výpis z účtu nebo výdajový pokladní
doklad 
261 221, 211 
2. Poskytnutí zálohy zaměstnanci 335 221, 211 
3. Vyúčtování pracovní cesty zaměstnancem 512 333 
4. Zúčtování zálohy 333 335 
5. Doplatek rozdílu z vyúčtování
• záloha byla vyšší než nárok zaměstnance na náhrady
• záloha byla nižší než nárok zaměstnance na náhrady 

221, 211
333 

335
221, 211 
6. Kurzové rozdíly vzniklé při vyúčtování zálohy
• kurzový zisk
• kurzová ztráta 

333, 335
563 

663
333, 335 
7. Nevyúčtované zálohy ke konci rozvahového dne -
přepočet kurzem ČNB
• kurzový zisk
• kurzová ztráta 


335
563 


663
335 

Analytická evidence
Analytické účty:

Účetní jednotka v rámci syntetických účtů vytváří analytické účty.

K účtům účtové třídy 5 a 6 jsou vedeny analytické účty pro daňové účely, případně podle dalších potřeb účetní jednotky.

Nejčastějąí chyby
Nejčastější chyby:

Poměrně častou chybou jsou případy, kdy zaměstnavatel při přepočtech měn ve vztahu k zaměstnanci používá účetní kurzy. Např. zaměstnanci měly být doplaceny cestovní náhrady ve výši 900 EUR. Po vzájemné dohodě byl doplatek namísto v cizí měně proveden v českých korunách. Účetní kurz organizace 24 EUR, kurz podle zákoníku práce 25 EUR. V případě, že zaměstnavatel nesprávně použije při přepočtu na českou měnu účetní kurz, tak poškodí zaměstnance celkem o 900 Kč.

Rozdíl mezi oběma kurzy se zúčtuje jako daňově účinný kurzový rozdíl.

Podnikatelé si občas nejsou jisti, zda mohou nakupovat valuty od soukromých fyzických osob, které nepodnikají v oblasti směnárenství. Nákup a prodej cizí měny je upraven v zákoně č. 219/1995 Sb., devizový zákon. Podle § 9 tohoto zákona mohou obchody s devizovými hodnotami provádět pouze devizová místa v rozsahu stanoveném v bankovní nebo devizové licenci. To znamená, že devizový zákon omezuje možnost nákupu a prodeje cizí měny od osob, které nemají potřebné oprávnění. V souladu s devizovým zákonem může zaměstnavatel pro pracovní cesty svých zaměstnanců použít i jinak legálně získané prostředky, např. platbu zahraničním obchodním partnerem apod.

Daňové hledisko
Daňové dopady:

V případě přepočtu měn vznikají kurzové rozdíly (zisky a ztráty), které mají vliv na základ daně. ČNB vyhlašuje denní kurz kolem půl třetí odpoledne. Vzhledem k pozdnímu zveřejnění mohou účetní jednotky využít kurz předchozího dne. Podnikatelé mohou daňově uplatnit cestovní náhrady poskytnuté zaměstnanci v plné výši. Pro zaměstnance nejsou předmětem daně pouze cestovní náhrady do limitu stanoveného zákoníkem práce. Částky nad tento limit podléhají dani ze závislé činnosti a také odvodům zákonného pojistného.

Příklad
Příklad 1 – Přepočet zálohy poskytnuté na zahraniční stravné

Zaměstnanec byl dne 22. 8. 2011 vyslán na 16denní pracovní cestu do Slovinska. Podle vyhlášky MF činí základní sazba stravného 35 EUR. Kurzy ČNB v den vyplacení zálohy: 24,475 Kč/EUR, 17,014 Kč/USD.

Záloha na stravné může být po dohodě se zaměstnancem poskytnuta v různých měnách – např. v měně stanovené vyhláškou, v české nebo v jiné dohodnuté cizí měně.

V následující tabulce jsou znázorněny postupy při přepočtu:

I. Záloha na stravné je poskytnuta v měně
stanovené vyhláškou MF 
16 dní x 35 = 560 EUR 
II. Záloha na stravné je po vzájemné dohodě
poskytnuta v Kč 
(16 dní x 35) x 24,475 =
= 13 706 Kč 
III. Záloha na stravné je po vzájemné dohodě
poskytnuta v USD 
(16 dní x 35) x 24,475 : 17,014 =
= 805,57 USD 

Příklad
Příklad 2 – Vyúčtování pracovní cesty

Zaměstnanec vykonal pracovní cestu do Turecka.

  • Poskytnutá záloha činila 500 EUR

  • Kurzy ČNB ke dni poskytnutí zálohy tj. 30. 8. 2011 – 24,120 Kč/EUR

  • Nároky zaměstnance na cestovní výdaje (stravné, nocležné, jízdní výdaje, vedlejší výdaje) byly vyčísleny částečně v měně, ve které byla záloha poskytnuta ... 450 EUR a částečně v tureckých nových lirách ... 300 TRY

  • Zaměstnanec předložil doklad o směně poskytnuté měny v zahraničí. Na dokladu byl uveden kurz směny ... 2,521 TRY/EUR

Text Výpočet 
Přepočet cestovních náhrad vyjádřených v turecké
měně (TRY) na měnu, ve které byla záloha
poskytnuta (EUR) 
300 : 2,521 = 119 EUR 
Nahrávám...
Nahrávám...